BEBEKLERDE KONAK
Yenidoğan bebeklerin cildi de onlar kadar hassas. Ve bu dönemde ’konak’,
Tüm yaş gruplarıyla karşılaştırıldığında yenidoğan cildi, normal cilt bulguları yanında hastalıklarıyla en çok sorun yaşanan dönemdir. Yenidoğan cildinin, keratin tabakasının henüz gelişmemesi nedeniyle ince olması ve bu nedenle doğduğu andan itibaren karşılaştığı travmalar değişik cilt bulgularına neden olur. Bu nedenle doğum anından itibaren özellikle ilk 3 ay olmak üzere yaşamın ilk yılı bebeğin kendi keratin tabakasını oluşturuncaya kadar cildinin korunması ve bakımı önemlidir. İlk kural bebek cildini dış etkenlerden korumaktır.

Bebek cildini nasıl koruyabiliriz?

Bebeğin giysilerinin niteliği, banyoda kullanılan malzemeler, ona dokunan eller, beslenme ile alınan gıdalar cilt bakımında dikkat edilmesi gereken dış etkenlerdir. Özellikle son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimiyle giysilerde, temizlik malzemelerinde ve gıdalarda kullanılan veya yapısına giren kimyasallar sorun olabilmektedir. Bu nedenle özellikle büyüme çağındaki çocuklarda bu konuda daha hassas olmak, sağlıklı bebek gelişimi için önemlidir.

Konak nasıl bir hastalıktır?

Yenidoğan döneminde bebeklerde sıklıkla ortaya çıkan bir deri bulgusu da konaktır, Tanım olarak "seboreik dermatit"tir. Nedeni tam olarak bilinmez, anneden geçen hormonların neden olduğu da ileri sürülmekle beraber bu, kanıtlanmış bir bilgi değildir. Kötü cilt hijyeni, alerji ve dış travmalar konak oluşumundan sorumlu değildir. Çoğunlukla yaşamın ilk haftalarında başlar, 2-3 ay içerisinde kaybolur, nadiren bir yıla kadar uzayabilir.